שגיאות נפוצות בהתמודדות עם חרדה וכיצד להתגבר עליהן

מהי חרדה?

חרדה היא תחושה הדומה לפחד ולא פעם יש לה גם תסמינים גופניים דומים: הלב פועם בקצב מוגבר, יש קושי לנשום, הזעה בידיים או באזורים נוספים בגוף, השרירים מתכווצים וכו'. לעתים בזמן החרדה יש גם תחושה של קהות חושים ואטימות, סוג של תחושת ניתוק הנקראת בשפה המקצועית דיסוציאציה. במצב זה, האדם החש את החרדה חש מנותק מהסביבה ולעתים גם מעצמו, חש שהוא לא הוא.

הסימפטומים הגופניים של החרדה עלולים להיות בעלי עוצמה רבה ואנשים שזו להם הפעם הראשונה לחוות את הדבר נבהלים ביותר ולעתים אף מגיעים לחדר מיון בבית החולים, כיוון שהם משוכנעים שהם עומדים לקבל התקף לב (קיים דמיון בין הסימפטומים). רק לאחר הבירור הרפואי הם נרגעים. אך אז מתחיל מסע אחר… מסע פנימי לגילוי מקורות החרדה והטיפול בה.

לא קל להרגיש את החרדה – ההרגשה כמו גם התחושות הגופניות המתלוות אליה כל כך לא נעימות, שאנחנו פשוט מפחדים שזה ישתלט עלינו ומנסים לברוח בדרכים שונות.

למה כדאי להיפטר מה'צריך'

המילה 'צריך' על כל צורותיה (כולל "חייב", "מוכרח", "אמור" וכיו"ב), שגורה מאוד בשפת היומיום שלנו. שימו לב פעם כמה פעמים ביום אתם אומרים "אני צריכ/ה…". המשך המשפט יכול להיות משהו שקשור למשימות, כגון: לשטוף את הבית, לאסוף את הילדים, ללכת לעבודה, להכין אוכל, להתקלח וכו', או להיות משהו שקשור לעצמנו ולהתנהגותנו: להיות יותר רגועה, לאכול אוכל יותר בריא, להפסיק לעשן, להפסיק להתעצבן, להיות יותר אסרטיבי וכו'.
חלקנו מאמינים שאם נגיד לעצמנו מספיק פעמים מה אנחנו צריכים לעשות, זה באמת יקרה – נעשה את זה. באמת נשתנה ונשתפר, נפסיק להתנהג בדרך שפוגעת בעצמנו או באחרים, ניקח את עצמנו בידיים ונעשה שינוי.
האמנם?